ERC20 — ERC721 — ERC1155 Token Standartları

Eray USTA
4 min readApr 12, 2022

Ethereum, herkesin ekosisteminde merkezi olmayan uygulamalar oluşturmasını ve çalıştırmasını sağlayan EVM uyumluluğu ve akıllı sözleşme işlevine sahip açık kaynaklı, merkezi olmayan bir blok zinciridir. Ethereum, zengin ekosistemi ve Fungible tokenlar, semi-fungible tokenlar ve non-fungible tokenlar (NFT’ler) gibi çeşitli tokenları destekleme yeteneği ile küresel ticaret ve finans endüstrilerini daha da güçlendirir.

Ethereum’da tokenlar, sanal para birimlerini (gerçek dünya değeri taşıyan), dijital öğeleri, piyango biletlerini, USD gibi fiat para birimlerini ve hatta Ethereum blok zincirine entegre edilmiş ve çeşitli amaçlar için kullanılan bir şirketin payını temsil edebilir. Sağlam bir standart, Ethereum tokenlarının bu kadar güçlü özelliklerini desteklemelidir, bu nedenle ERC token standartları geliştirilmiştir.

Değişim ihtiyacına tanık olan Ethereum topluluğu, işletmelerin Ethereum ekosistemindeki ticari operasyonlarını düzene sokmalarına yardımcı olmak için yeni token standartları sunar. Bu kılavuz için, tartışmamızı üç ana token standardı olan ERC20 ve ERC721 ve ERC1155'e kadar sürdüreceğiz.

ERC token standartları nedir?

ERC, Ethereum token standartları anlamına gelir. Bu standartlar, her Ethereum tokeninin uyması gereken belirli kuralları gösterir ve bunlar, Ethereum ekosisteminde bir token oluşturmak isteyen herkes için geçerli olan teknik yönergelerdir.

ERC-21, ERC-721 ve ERC-1155, çoğu endüstrinin tokenlarını oluşturmak için kullandığı üç yaygın ERC token standardıdır. ERC standartları, bir bakıma Ethereum üzerindeki token faaliyetlerini düzenleyen akıllı sözleşmenin yazılması için akıllı sözleşme standartlarını tanımlar.

Ethereum, her yeni ERC standardıyla daha yüksek büyüme elde etmek için yenilikçi kullanım durumlarını desteklemek için daha gelişmiş bir altyapı sunar.

İşletmelerin ayrıca Ethereum üzerinde herhangi bir token standardına uymayan tokenlar oluşturabileceğini unutmayın. Yine de bu tokenler, DeFi değişimi ve merkezi olmayan cüzdanlar gibi Ethereum’un önemli bileşenleriyle uyumlu değil.

ERC20 — ERC721 — ERC 1155: Açıklama

ERC-20'den ERC-3475'e, ERC tokenlerinin evrimi, Ethereum’un momentumunu yüksek tutmak ve onu birçok yeni kullanım durumuyla daha yaygın bir blok zinciri haline getirmek için büyük bir çaba olmuştur. ERC20 ile ERC721 ve ERC1155 arasındaki üç ana token standardına odaklanalım.

ERC-20: Fungible tokenlar

ERC-20 tokenları, Ethereum blok zincirinin değiştirilebilir tokenların oluşturulmasını sağlamak için tanıttığı ilk token standardıdır. Her ERC20 tokenı birbiriyle değiştirilebilir. Örneğin, fungible tokenler, değeri Fiat para birimleri, ons ve ICO’lar gibi eşit değerde bir şeyle değiştirilebilen varlıkları temsil eder.

ERC-20 tokenı aşağıdaki dijital varlıkları temsil edebilir:

 • Çevrimiçi bir yarışma veya şema için biletler.
 • Bir şirketin hisse senetleri, hisse temettüleri vb. gibi gerçek dünyadaki finansal varlıklar.
 • Çevrimiçi oyunlardan itibar puanları.
 • Diğer kullanılabilir puanlar.

ERC-20 tokenları, Ethereum’un token entegrasyonu prosedürünü ve bunların düzenlenmesini kolaylaştıran çözümüdür. Bu token standardı, geliştiricilerin herhangi bir “Fungible” varlığı simgelemek için akıllı bir sözleşme oluşturmasına da yardımcı olur. Sonunda akıllı sözleşme, Ethereum üzerine kurulu merkezi olmayan bir uygulamayı düzenler.

ERC-721: Non-fungible tokenlar

Fungible olmayan tokenlar (veya NFT’lerin) kullanımı giderek daha popüler hale geliyor. Dijital içeriğin tokenleştirilmesinden gerçek dünyadaki bir varlığa kadar, NFT’ler insanlar için birçok avantajın kilidini açıyor.

Ethereum’da, türünün tek örneği bir dijital varlığı temsil eden bir token, ERC-721 token standardına uygun olmalıdır. Yaygın olarak bilinen bir NFT Cryptokitties, Ethereum blok zinciri üzerine inşa edildi.

ERC-721'in rolünü kolayca anlamak için aşağıdaki ifadeye bakın:

ERC-20, yeni kripto para birimlerini keşfetmek için önemlidir. Benzer şekilde, ERC-721, değişmez sahiplik kanıtını temsil eden yeni ve ilginç NFT’ler oluşturmak için gereklidir.

ERC-721'in neyi temsil edebileceğini anlayalım:

 • Benzersiz bir dijital içerik parçası.
 • Tweetler ve resimler dahil olmak üzere sosyal medya içeriği.
 • Oyun varlıkları ve koleksiyon öğeleri.
 • Oyun karakterleri.

NFT’lerin kullanımı çok geniştir ve her yeni teknoloji, sanal iş dünyasında inanılmaz olanaklar bulmak için NFT’leri veya NFT teknolojisini kullanır. Ethereum, NFT’lerin oluşturulmasına izin verdiğinden, NFT entegrasyon sürecindeki hızlı bir artış, bu blok zinciri için izlenebilirlik ve mülkiyet sorunları gibi zorluklar yaratmaya başladı.

ERC-721 token standardı, tüm bu zorlukları ele alır ve kullanıcılar, Ethereum’un genel defteri aracılığıyla izlenebilen benzersiz dijital varlıkların sahipliğini sağlar.

ERC-1155: Çok standartlı tokenlar

ERC-1155, hem ERC-20 hem de ERC-721 token standartlarının özelliklerini birleştiren multi-token bir standarttır. Çeşitli Ethereum tokenları için ortak bir token Akıllı sözleşme arayüzü olarak daha iyi açıklanabilir: değiştirilebilir (fungible), yarı değiştirilebilir (semi-fungible) ve değiştirilemez (non-fungible) tokenlar.

Birden çok token oluşturmak ve yayınlamak isteyen bir kuruluş, ERC-1155'ten yararlanabilir. Her token standardı (yani ERC-20, ERC-721 veya daha fazlası) için ayrı akıllı sözleşmeler yazma zorluğunu ortadan kaldırır ve tüm tokenları sorunsuz bir şekilde yönetmelerine yardımcı olur.

ERC-1155 token aşağıdakileri temsil edebilir:

 • Kriptolar
 • NFT’ler.
 • Kullanılabilir alışveriş kuponları
 • ICO’lar vb.

Sonuç

ERC-21, ERC-721 ve ERC-1155 şu anda yaygın token standartlarıdır. Bununla birlikte, Ethereum’un tokenlardaki varyasyonu korumak için yeni token standartları getirmek için tanımlanmış bir yol haritası vardır. Örneğin, ERC-3475, token standartları listesine yapılan en son eklemedir ve geri alınabilir tahviller olarak da bilinen çağrılabilir tahvilleri yönetmek için token oluşturmayı destekler. Benzer şekilde, yeni ve geliştirilmiş token standartları, işletmelerin daha başarılı blok zinciri projeleri başlatmasına yardımcı olacaktır.

Karşılaştırma

Aşağıdaki tablo ekrana sığmayabilir sağa kaydırarak ERC721 ve ERC1155 standartlarını görebilirsiniz.

Standartların Karşılaştırılması

📢 Daha fazlası için beni twitter dan takip edebilirsiniz.

Kaynaklar:

--

--